Navigace - Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Novinky Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Informace Chorvatsko


      --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?
        --> Očkování, nemoci

        Kdy a pro které destinace je potřeba?
        Které nemoci kde?
        Kde očkování získám?

Chorvatsko - Očkování, nemoci

Kdy a pro jaké destinace je potřeba?
Při cestě do Chorvatska není žádné zvláštní očkování nutné. Pouze v případě, pokud by turista přijížděl z infikované oblasti. Pokud však nemáte některá základní očkování, která se doporučují všem cestovatelům, je potřeba je podstoupit s určitým předstihem. Očkování, která mohou být doporučena podle charakteru cesty, uvádíme.

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno
Očkování proti hepatitidě typu A se doporučuje pro cesty do celé řady zemí, tato „nemoc špinavých rukou“ se vyskytuje i u nás.

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů
Na významu začíná nabývat očkování proti virové hepatitidě typu B, což je velmi závažné onemocnění, často s chronickými následky. Hepatitida B se může přenést při ošetření nesterilními nástroji, sexuální cestou atd. Kombinovaná vakcína proti hepatitidě A a B poskytuje dlouhodobou ochranu - u hepatitidy A nejméně 10 let a hepatitidy B celý život.

Břišní tyfus - očkování doporučeno
Břišní tyfus je horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy, slabostí, nechutenstvím a únavou.
Toto nakažlivé střevní onemocnění vyvolává bakterie Salmonella typhi. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič. K přenosu dochází buď přímým stykem nebo nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou.

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno
Očkování je doporučeno všem, nezávisle na cílové zemi. I při pobytu v ČR, je potřeba po 10ti letech přeočkovat.

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu riziku

Klíšťová encefalitida - Očkování může být doporučeno

O očkování se můžete poradit se svým lékařem, nebo se obrátit přímo na očkovací centra.


Které nemoci a kde?
Spálení sluncem, úpal, úžeh
Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, nejvíce zdravotních problémů způsobuje slunce, které dokáže potrápit ty, kteří sílu jeho paprsků podcení. Úpaly, úžehy, spáleniny – to jsou nejčastější zdravotní problémy turistů, kteří sem přijíždějí. Rozhodně toto nebezpečí nepodceňujte! Kvalitní opalovací přípravky zakupujte nejlépe v lékárně, kde vám pomohou vybrat nejúčinnější typ pro vaši pokožku. Prodávají se i speciální opalovací přípravky, které vydrží na pokožce i při koupání velmi dlouhou dobu a zajistí vám tak ochranu i při koupání. Nezapomeňte, že slunce opaluje i pod vodou! Vyhnete se tak nepříjemným spáleninám třeba při šnorchlování. Investice do kvalitního, i když dražšího přípravku se rozhodně vyplatí! Rovněž mléko po opalování a Panthenol pěna na ošetření spálenin by neměly ve vašem zavazadle chybět, stejně jako pokrývka hlavy, sluneční brýle a světlé triko pro případné nošení při koupání nebo na pláži. Rovněž alergie na sluneční záření ve spojení s působením slané vody na vaši pokožku může vyvolat nepříjemné komplikace v podobě vyrážky, ale i nevolnosti atd. Většinou pomohou antihistaminika a zvýšená hygiena.
Doba pobytu na slunci, zvláště první dny, by měla být omezena. V poledních hodinách je potřeba se před slunečními paprsky schovat. Může dojít ke spálení pokožky, v horším případě k rakovině kůže. Pijte hodně tekutin, vyhněte se fyzické námaze v době největšího horka.
Ke spálení však může dojít i při turistice v horách.

Průjem
Potkat vás mohou i tzv. „cestovatelské průjmy“, které jsou poměrně běžné v podstatě při cestě kamkoliv do země s jinou skladbou potravin. Průjem je častým a nepříjemným onemocněním. Může k němu dojít změnou jídla, vody a prostředí. Zvláště ve spojení s horečkami a vysokou venkovní teplotou je třeba dbát, aby nedošlo k dehydrataci. Vybavte se také kvalitními protiprůjmovými přípravky. V poslední době se doporučuje Smecta, Hylak a jim podobné preparáty. Mějte k dispozici rehydratační nápoje, které existují i v instantní formě.
Doporučuje se používat balenou vodu, aby k průjmovému onemocnění nedošlo. Konzumujte jen ovoce, které se dá oloupat a omýt. Nejezte nic tam, kde nejste přesvědčeni o dostatečné hygieně nebo čerstvosti produktů.

Mořští ježci
Mořští ježci (Echinoidea), kteří patří mezi ostnokožce, mohou být v místech svého výskytu nepříjemnou komplikací vašeho pobytu v moři. Na vápenatém povrchu těla mají ježovky rovněž vápenaté a velmi ostré bodliny. Vbodnutí do těla působí nepříjemné a bolestivé záněty. U některých druhů hvězdic a zejména mořských ježků jsou totiž trny (v tomto případě zvaná pedicelaria) opatřeny chapadélky, která se po dotyku sevřou, protnou pokožku a vpraví toxin do rány stahem příčně pruhovaných svalů.
Při poranění hvězdicí se dostaví pouze lokální reakce: pálení, někdy až palčivá bolest s zčervenáním v okolí rány, edém. V některých případech fragmenty trnů proniknou do pokožky, aniž by způsobily obtíže, jindy se úlomky vhojí a musí být vyjmuty chirurgicky. Při poranění ostny mořských ježků se může dostavit nevolnost, zvracení nebo i dechové potíže. Nejprve je třeba se pokusit o odstranění úlomků trnu z rány vytlačením a provést ošetření antiseptikem. Při hlubším průniku je nutná chirurgická extrakce. Bolest se tlumí analgetiky.
Jako nejlepší prevence se doporučuje používat v místech jejich výskytu obuv do vody. V současné době je na trhu velký výběr speciální obuvi určené pro pobyt ve vodě, pokud není k dispozici stačí plátěná obuv s gumovou podrážkou.

Úrazy při koupání
Při skákání do vody nikdy neskákejte tam, kde přesně neznáte hloubku a profil dna. Vezměte v úvahu odliv, který může hladinu výrazně snížit a skok pak může skončit i smrtelným zraněním..
Nepřeceňujte své síly a nevydávejte se na otevřené moře. Vítr, vlny, únava, křeč nebo jen žahnutí medúzy a následná panika mohou být příčinou utonutí.
Neskákejte do vody, ale raději se pomalu ponořujte, zvláště pokud je 40 stupňů Celsia.
Poranění o ostré kameny
Mořské pobřeží je většinou skalnaté, což sebou sice přináší křišťálově čistou vodu, ale bohužel i častá zranění. Používejte proto obuv do vody, aby nedošlo k rozříznutí nohy. Během koupání při větších vlnách dávejte pozor, aby vás vlna nehodila na vyčnívající ostré kameny. Také během šnorchlování věnujte zvýšenou pozornost vyčnívajícím kamenům a skalnatému pobřeží.

Žihadla, štípance, žahnutí
V Chorvatsku vás mohou v některých oblastech obtěžovat komáři. Vybavte se proto kvalitními repelenty. Proti nepříjemnému svědění je dobré použít některý s krémů s antihistaminiky, např. Fenistil gel.
Pokud máte alergii na vosí nebo včelí píchnutí, nezapomeňte se vybavit doma léky, podle síly vaší alergické reakce. Léky mějte u sebe a informujte své okolí o tom, co je třeba dělat v případě, že by se vám tato nepříjemná věc stala.
Nepříjemné může být také setkání s některými druhy medúz. Medúzy patří i přes svoji zvláštní krásu k obávaným živočichům většiny moří. Řada z nich má totiž schopnost uštědřit při kontaktu s nimi bolestivé popáleniny. Žahnutí způsobené medúzou je velmi bolestivé a špatně se hojí. Šok ze zranění může výjimečně způsobit i utonutí.
Pokud nevíte zcela jistě, že medúza je neškodná, nikdy se jí nedotýkejte a vyhněte se kontaktu medúzy s vaším tělem. Pokud k žahnutí dojde, ošetřete poraněné místo gelem nebo krémem s antihistaminikem. Pokud se ocitnete v místech, kde se zcela evidentně setkání s medúzou neubráníte, osvědčilo se ošetřit pokožku před vstupem do moře mastným olejem, který vytvoří film, zeslabující účinky žahnutí.

Mořská nemoc
Vzhledem k tomu, že lodě jsou na některých místech Chorvatska jediným dopravním prostředkem, který zajišťuje spojení, dá se předpokládat, že se s nimi dříve či později zcela jistě setkáte. Pokud trpíte nevolností na lodi, i v případě, že moře je relativně klidné, vybavte se na cestu dostatečným množstvím léků proti nevolnosti (Nokinal, Kinedryl atd.) Léky nezapomeňte užít dostatečně dlouho před cestou - podle příbalového letáku. Snažte se pobývat ve středu lodě, kde jsou její houpavé pohyby nejslabší. Nedoporučuje se snažit se zabavit se čtením, protože to nevolnost ještě zhoršuje.

Plísňová infekce
K propuknutí plísňové infekce především na nohou může dojít právě v období, kdy se nohy často namáčejí, dostatečně se nevysušují, případně pokud se pohybujete bosí v oblasti kolem bazénů, ve společných sprchách atd. Vybavte se proto plážovou obuví, kterou budete používat ve společných prostorách, nohy dostatečně často vysušujte a pokud na plísně trpíte, přidejte do lékárničky některý z protiplísňových krémů.

Hadi
Ve vnitrozemí Chorvatska a především v chorvatských horách se vyskytuje velké množství hadů. Některé druhy jsou jedovaté. Můžeme se s nimi setkat na zemi, ale i ve větvích stromů.
Na túru se vybavte dlouhými kalhotami a pevnou, nejlépe kotníkovou obuví. Na hady nesahejte a nestrkejte ruce do otvorů, kde by se mohli nacházet.


Co když se stejně nakazím?
Zdravotnictví v Chorvatsku je na solidní úrovni, takže není problém vyhledat zde lékařské ošetření. V případě méně závažného onemocnění si můžete zakoupit léky v síti lékáren, které se nazývají ljekarna. Lékárny jsou v celém Chorvatsku otevřeny v pracovní dny od 8.00 do 19.00 hod., v sobotu jen do 14.00 hod. Ve větších městech jsou pohotovostní lékárny, které jsou otevřeny nepřetržitě. Lékárny jsou označeny zeleným křížem s ovinutým hadem.
V případě závažnějšího onemocnění se budete obracet na nemocnice - bolnica nebo kliniky –klinički centar.


Zdravotní péče
V dubnu 2002 bylo podepsáno Správní ujednání k provádění smlouvy mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o sociálním zabezpečení.
Na základě tohoto ujednání je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet jejich příslušné české pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení života a které se nedají odsunout až do doby návratu do ČR. K tomuto účelu je nutné, aby si každý český občan vyžádal v pobočce své zdravotní pojišťovny před odjezdem do Chorvatska formulář HR/CZ 111, který potvrzuje jeho nárok na okamžité potřebné věcné dávky při přechodném pobytu na území Chorvatska.
Se souhlasem příslušné české zdravotní pojišťovny je možné během pobytu v Chorvatsku čerpat i zdravotní péči nad rámec péče nutné a neodkladné. V úvahu přichází zejména situace, kdy je zřejmé, že pojištěnec bude tuto péči po dobu pobytu v Chorvatsku potřebovat, např. dialýza nebo léčba následku úrazu.
K tomuto účelu je možné na pobočce příslušné zdravotní pojišťovny požádat o souhlas na formuláři CZ/HR 111 A, potvrzující nárok na věcné dávky i nad nezbytný rámec. Udělení souhlasu nebo jeho odmítnutí je plně v pravomoci příslušné pojišťovny.
Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze v Chorvatsku uplatnit pouze u smluvních lékařů Chorvatského ústavu nemocenského pojištění (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) – HZZO. Při uplatnění nároku na zdravotní péči je zapotřebí se s formulářem CZ/HR 111 (potvrzeným u příslušné české pojišťovny) obrátit na nejbližší pobočku Chorvatského ústavu zdravotního pojištění - Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Tam obdržíte tzv. “bolesnički list”, který předložíte lékaři. Lékař je zpravidla ochoten vás ošetřit i bez výše uvedeného dokladu, pouze proti předložení formuláře CZ/HR 111, zvláště pokud není váš zdravotní stav dobrý. Pokud však nemáte formulář potvrzený českou pojišťovnou, bude od vás při ambulantním vyšetření vždy vyžadována hotovost.
Na základě mezinárodní smlouvy čeští pojištěnci vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce. Z toho vyplývá i nutnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní pojištěnci (15 - 50%). V praxi je to obvykle cca 5 HRK za ošetření a cca 15 HRK za den pobytu v nemocnici.

Pokud budete muset uhradit péči v hotovosti, nechte si vystavit účet, z něhož přesně vyplynou poskytnutá plnění. S tímto účtem se po návratu obraťte na vaši zdravotní pojišťovnu, která refunduje vaše náklady do výše odpovídající cenám ve veřejném chorvatském systému. Výše uvedená částka bude ovšem zpravidla nižší než částka, kterou jste museli zaplatit.

Pozor! Smlouva s Chorvatskem nekryje transport zraněného zpět na území ČR ani nutnou spoluúčast. Tyto náklady vám tudíž česká zdravotní pojišťovna neuhradí. Z tohoto důvodu jednoznačně doporučujeme před výjezdem na území Chorvatska uzavřít smluvní cestovní připojištění.

Podrobné informace o rozsahu poskytované lékařské péče občanům ČR v Chorvatsku získáte u vaší zdravotní pojišťovny, od které obdržíte také potřebné formuláře a seznam poboček chorvatských pojišťoven.

Zdravotní pojištění
Před každou cestou do zahraničí je lépe se pojistit u některé z mnohých pojišťoven, a to především pro případ onemocnění nebo úrazu, ztráty zavazadel atd. Druh i rozsah pojištění budete volit podle typu plánované dovolené, sportovních aktivitách i dopravního prostředku, který použijete k cestě do Chorvatska.

Základním typem je cestovní zdravotní pojištění, které kryje nutnou a neodkladnou léčbu náhlých onemocnění či úrazů, základní ošetření zubů a případný převoz do ČR. To vše do určité výše plnění, která se u jednotlivých pojišťoven liší.
Úrazové pojištění - na riziko smrti a trvalé invalidity následkem úrazu
Pojištění zavazadel – vztahuje se na škody způsobené odcizením zavazadla a škody způsobené živelnou událostí
Pojištění odpovědnosti - kryje škody vámi způsobené třetím osobám na věcech i zdraví

Pokud jedete s cestovní kanceláří, zjistěte si, zda pojišťují účastníky svých zájezdů, jaký je rozsah tohoto pojištění a zda pokryje všechna rizika. Ověřte si také, zda má cestovní kancelář sjednáno zákonné smluvní pojištění pro případ úpadku.

Pokud hodláte v době své dovolené v Chorvatsku provozovat tzv. rizikové sporty - např. potápění, vodní lyžování, jízdu na vodních skůtrech, horolezectví, létání na rogalech, padácích či ultralehkých letadlech, je třeba se připojistit, protože běžné pojištění se na tyto sporty nevztahuje.


Průvodce a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

chorvatsko

Odkazy
odkazy