Navigace - Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Novinky Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Informace Chorvatsko


      --> Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?

      Víza
      Očkování, nemoci
      -->Celní předpisy
      Co si mám koupit na cestu?
      Návštěvu kterých zemí můžu s tím zkombinovat?

Chorvatsko - Celní předpisy

Dovoz potravin a nápojů, předmětů osobní potřeby, zvířat - celní předpisy
Cizinci mohou bezcelně dovážet do Chorvatska beze cla předměty osobní potřeby a potraviny na cestu.

Dovoz potravin a nápojů do Chorvatské republiky je však definován pojmem “přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících”. Určení “přiměřenosti” je tak v kompetenci celních orgánů a záleží na jejich benevolenci. V praxi to znamená, že větší množství dovážených potravin celní kontrola nemusí propustit, případně může požadovat zaplacení cla. Je zakázán dovoz syrového masa a produktů ze syrového masa, ostatní maso a masné produkty dovoleny do 1 kg na osobu. To se se vztahuje i na další potraviny živočišného původů jako vejce, mléko, sýry atd.
Dovoz těchto výrobků o hmotnosti větší než 1 kg podléhá celní kontrole a jejich dovoz bez povolení příslušné veterinární inspekce na hraničním přechodu není možný.
.
Celní předpisy Chorvatské republiky dále povolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Tím jsou podle celního zákona myšleny výlučně předměty určené pro osobní potřebu během cesty a po dobu pobytu (oděvy, obuv, předměty osobní hygieny). Rovněž je možné dovézt pro osobní potřebu 1 kameru (16 mm), 1videokameru, 1 dalekohled, 1 kazetový magnetofon, 1 laptop, 1 osobní počítač, výstroj pro kempování (stan, apod.), 1 kolo, 1 moped, sportovní výstroj, výstroj pro sportovní rybolov, výstroj pro potápění, 1 přívěs, 1 plavidlo.
Výše uvedené předměty se musí nahlásit na hraničním přechodu a po ukončení pobytu je nutné je opět vyvézt.
Ve vlastním zájmu tyto předměty uvádějte do deklarace, vyhnete se tím případným problémům při odjezdu.

Kromě výše uvedeného je možné bezcelně dovézt do Chorvatska 200 cigaret nebo 20 doutníků, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo jiného obdobného alkoholického nápoje, 50 ml parfému. Toto opatření se však nevztahuje na osoby mladší 18 let.

Předměty, na které nelze pohlížet jako na předměty osobní potřeby a jejichž celková hodnota je vyšší než 300,-HRK jsou procleny na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatské republiky tímto způsobem:
- do úhrnné hodnoty 5000,-HRK - celní daní 10% + 22% DPH ( např. u piva, tabákových výrobků, nealkoholických nápojů je zapotřebí ještě počítat s tzv. zvláštní daní),
- do úhrnné hodnoty nad 5000,-HRK - celní daní dle celního sazebníku + 22%DPH, eventuelně zvláštní daň (např. 1 hl piva 200,- HRK, 1 hl nealkoholických nápojů 60,- HRK).

Kurzy měn k 19.3.2008 : 1 CZK = 0,288084 HRK, 1 EUR = 7,262602 HRK

Dovoz drog a jiných omamných prostředků do Chorvatska je zakázán. Trestné je i jejich užívání. Pokud chorvatská policie tento přestupek zjistí, pachatel je potrestán peněžitou pokutou a následně vyhoštěn se zákazem pobytu na území Chorvatska.

Psi a kočky v doprovodu svého majitele musí mít platný mezinárodní očkovací průkaz, kde musí být potvrzeno, že bylo zvíře v řádném termínu očkováno proti vzteklině. Dále pak musí mít potvrzení o dobrém zdravotním stavu zvířete a osvědčení, že zvíře pochází z oblasti s "dobrou nákazovou situací". Razítko o dobré nákazové situaci získáte na místně příslušné krajské veterinární správě, či jejím inspektorátu. Potvrzení o očkování proti vzteklině musí být při vstupu do Chorvatska nejméně 15 dní staré, ale nesmí být starší než 6 měsíců.

Veškeré informace na:
Celní správa Chorvatské republiky (tel.:00385 1 6102333), www.carina.hr.


Celní předpisy při návratu do ČR
Do České republiky, lze bezcelně dovézt předměty k osobní potřebě nebo spotřebě, potraviny na cestu, 1 litr destilátu, 2 litry vína, 1 litr šumivého vína nebo likéru, 200 ks cigaret nebo 50 ks doutníků či 250 g tabáku (alkohol, alkoholické nápoje, tabák a tabákové výrobky pouze u osoby starší 18 let) a dále zboží do hodnoty 6 000 Kč (cestující starší 15 let). Děti do 15 let mohou přivézt zboží do hodnoty 3 000 Kč. Tyto dovozní limity se však v rámci rodiny nesčítají.Informace byly čerpány ze stránek Ministerstva zahraničí.

Daň z přidané hodnoty
U zboží nakoupeného v Chorvatsku může být občanu České republiky vrácena daň z přidané hodnoty, za předpokladu, že účet přesahuje částku 500 kun. Při nákupu zboží je třeba získat u prodejce formulář, který prodejce vyplní. Na hranicích při odjezdu z Chorvatska je nutné, aby celník na formuláři potvrdil, že zboží bylo vyvezeno. Daň z přidané hodnoty si pak můžete vyzvednout v hotovosti v prodejně v Chorvatsku, kde bylo zboží nakoupeno. Pokud se do země nechystáte, můžete prodejci zaslat poštou potvrzení a sdělit mu číslo vašeho účtu

.


Omezení pro dovoz a vývoz valut a místních měn
Deklarovat na hraničním přechodu dovážené valuty není nutné, pokud se jedná o domácí měnu v hodnotě do 15.000,-HRK nebo zahraniční měnu v hodnotě do 40.000,-HRK.
Průvodce a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

chorvatsko

Odkazy
odkazy