Navigace - Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Novinky Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Informace Chorvatsko


      --> Kdy je nejlepší tam jet?

      Kalendář zajímavých akcí
      -->Počasí a podnebí

Chorvatsko - Počasí a podnebí

Všeobecně se doporučuje pobyt v Chorvatsku od června do září. To se samozřejmě týká nejoblíbenější lokality – Jadranu a jeho nádherného pobřeží, které se těší velké oblibě mezi českými turisty. Křišťálově čistá voda a slunce lákají do těchto míst především v letních měsících. Ceny hotelů, ubytování a v restauracích jsou nejdražší v červenci a srpnu, kdy je na Jadranu nejvyšší sezóna. Naopak v červnu nebo v září se dají sehnat pobyty za mnohem nižší ceny. V září bývá navíc ještě velmi teplá voda v moři.
Zimní pobyty se netěší velké oblibě, na rozdíl od sousedního Slovinska sem nesměřují ani lyžaři.


V Chorvatsku se díky jeho poloze setkáme s několika typy podnebí. V přímořské oblasti je podnebí středomořské s mnoha slunečnými dny, léto je zde horké a suché a zima mírná a vlhká. Ve vnitrozemí převládá podnebí kontinentální. České turisty samozřejmě zajímá především klima v oblasti Jadranského pobřeží, kam přijíždějí za teplem a sluncem. Není divu, vždyť teploty v letních měsících tu dosahují až 40 stupňů Celsia a voda v moři má až příjemných 25 stupňů. Podnebí je tu totiž velice příznivě ovlivňováno Středozemním mořem.
Průměrná teplota vzduchu dosahuje ve Splitu v červenci 25 stupňů Celsia a moře má v tomto období 24 stupňů. Průměrná teplota vzduchu: červen - 26°C, červenec - 30°C, srpen - 30°C, září - 26°C. Průměrná teplota vody: červen - 22°C, červenec - 25°C, srpen - 24°C, září - 22°C.
Z udaných hodnot jasně vyplývá, že kromě července a srpna jsou ideální pro návštěvu pobřeží i červen a září. Zvláště v září potěší teplota moře i poměrně stálé počasí. Ostrov Hvar má nejvíce slunečních hodin v roce – 2720.

V zimním období teploty neklesají pod 5 stupňů Celsia, zimy jsou tu mírné, sníh se objevuje v průměru jednou za 10 let a teplota moře neklesá pod 12 stupňů.

Průměrné roční srážky se pohybují mezi 600 mm a 3850 mm. Nejvíce jich spadne v pohořích Gorski Kotar a Velebit a také v okolí Dubrovníku. Nejnižší srážky jsou ve východních oblastech země.

Počasí na Jadranu je výrazně ovlivňováno větry, které mají vliv na rychlé změny počasí. Vane jich zde celá řada a některé z nich jsou příjemné, jiné méně. Ve dne obvykle vanou větry od moře a večer z pevniny. Základní typy uvádíme.
Bóra - prudký, nárazový a studený vítr, který vane z pevniny na moře. Vytváří vlny, které nejsou vysoké, ale pohyb v nich je nebezpečný pro plavce a jiné vodní sporty. Většinou začíná znenadání a trvá třeba jen několik hodin. Nejčastěji se s ním setkáte na ostrovech jižní Dalmácie a v Kvarnerském zálivu. V létě se zpravidla neobjevuje.
Nevera – tento silný vítr vane od západu a přináší většinou v letním období ochlazení v podobě bouřek.
Jugo nebo scirocco – vane z Afriky, takže se jedná o horký jižní vítr, který také není příjemný. Vytvářejí se při něm někdy až 5 m vysoké vlny, je často následován oblačností a trvá několik dní.
Mistrál - vane převážně v letních měsících, je příjemný pro všechny druhy sportu, protože příjemné osvěžuje. Většinou vane při krásném počasí během odpoledne a večera. Také se při něm nevytvářejí vlny.

Nejslunečnější místo v oblasti Středomoří je ostrov Hvar s průměrnou délkou svitu 7,5 hodiny denně. Je přirovnáván k Madeiře v Atlantiku.


Průvodce a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

chorvatsko

Odkazy
odkazy