Navigace - Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Novinky Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Informace Chorvatsko


      --> Praktické informace

      Česká ambasáda
      Nemocnice, první pomoc, pojištění
      -->Kde tam a jak vyměním peníze?
      Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)
      Místní doprava
      Kde se najíst a napít?
      Ostatní místní služby
      Nákupy, obchody, tržiště
      Elektrické zásuvky, spotřebiče
      Spropitné

Chorvatsko - Kde tam a jak vyměním peníze?

Měna
Jednotkou měny je kuna (zkratka mezinárodní HRK nebo místní Kn), která se dále dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun.
Do Chorvatska si můžete vézt kuny, které si vyměníte již v České republice. Některé banky dokonce neúčtují v průběhu letní sezóny při výměně žádný poplatek.
Další možností je vybavit se finančními prostředky v jiné měně, nejlépe v eurech. Ty si pak můžete v Chorvatsku vyměnit za kuny. Platí se samozřejmě poplatky za výměnu.
České koruny sice nepatří k plně konvertibilní měně, ale v řadě bank i směnáren vám je bez problémů vymění. Ovšem díky kurzu není tato směna většinou příliš výhodná.


Banky a směnárny
V bankách je výměna většinou bez poplatků, směnárny mohou mít až 1 % - 4 % manipulační poplatek. Nejvyšší sazba bývá v hotelových směnárnách. Cestovní šeky (Eurocheque a další) se proplácejí v bankách a ve směnárnách.
Banky a směnárny jsou dobře dostupné. Pracovní doba, zvláště na pobřeží v turistické sezóně je dostatečně dlouhá. Pondělí až pátek 7.00- 11.00, 14.00- 18.00 (19.00), v sobotu 8.00 - 12.00 hod.
Zpětnou výměnu chorvatských kun na volně směnitelné měny provádí pouze banky, je však nutné mít doklad o předchozí výměně.


Platba kartami
Podobně jako u nás či jinde ve světě je velmi výhodné, praktické a bezpečné platit kartou – platební nebo kreditní. V Chorvatsku lze platit většinou mezinárodně používaných karet, jako je VISA, American Express, MasterCard a Eurocard, Maestro, Diners Club atd., ve větších obchodech v turistických oblastech, v hotelech, některých restauracích, na letištích, přístavech, na autobusových a vlakových nádražích, u některých benzinových pump a na dalších místech. Poznáte je podle vylepených log jednotlivých karet.
Před odjezdem si ověřte, zda je možné bez problémů vaši kartu používat a vezměte si sebou i telefonní číslo k jejímu zablokování v případě ztráty.


Bankomaty
Peněžní bankomaty k vybírání hotovosti najdete ve všech městech a rekreačních střediscích, takže můžete mít svoji hotovost stále při ruce. Bankomaty akceptují většinu mezinárodně používaných karet jako VISA, MasterCard, Maestro, Plus and Visa, Cirrus atd.


Průvodce a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

chorvatsko

Odkazy
odkazy