Navigace - Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Novinky Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Informace Chorvatsko


      --> Praktické informace

      Česká ambasáda
      Nemocnice, první pomoc, pojištění
      Kde tam a jak vyměním peníze?
      Jak volat? (mobil, telefonní budky, telef.karty)
      -->Místní doprava
      Kde se najíst a napít?
      Ostatní místní služby
      Nákupy, obchody, tržiště
      Elektrické zásuvky, spotřebiče
      Spropitné

Chorvatsko - Místní doprava

TAXI
Ve větších městech poskytují své služby vozidla TAXI, nejvíce jich samozřejmě najdete v Záhřebu. Jsou umístěna na vyznačených stanovištích. Vozidlo TAXI služby si můžeme zavolat (například v Záhřebu na čísle 970).
V hlavním městě také najdete asi nejvíce označených stanovišť, která poznáte podle typického modrého nápisu. Vozidla taxislužby jsou vybavena taxametrem, na kterém nabíhá nástupní sazba cca 25 kun. Za ujetý kilometr se pak platí cca 7 kun, ale pokud pojedete v noci mezi 22. hodinou a 5. hodinou ranní bude vám účtováno ještě 20 % z výsledné částky navíc. Totéž se týká i neděle a svátků. Čekání vás přijde na 80 kun za hodinu.


AUTOBUS
Autobusová doprava v Chorvatsku má hustou síť. Autobusem se dostanete na pobřeží i
do odlehlejších míst. Pokud přijedete do Záhřebu, je ideální pokračovat dále autobusem, především na jadranské pobřeží.
Dopravním uzlem je Autobusové nádraží v Záhřebu. Pro vyhledávání místního spojení proto použijte vyhledávač na stránkách Autobusni kolodvor Zagreb, kde můžete zadat místo, do kterého se potřebujete dostat, a vyhledat si nejvýhodnější spojení. Případně použijte telefonní čísla na informace tamtéž - 060 / 31 33 33, 34 03 40, je třeba ale rozumět chorvatsky nebo alespoň ovládat pár základních obratů, abyste mohli položit otázku.
Pro vaši představu uvádíme základní informace pro autobusovou přepravu do několika míst v Chorvatsku (červen 2004).

Záhřeb – Dubrovník
Do Dubrovníku je vypravováno ve všední den kolem osmi spojů různých společností. Cesta trvá přibližně 11 hodin a cena jízdenky je cca 180 HRK.

Záhřeb – Pula
Do Puly je vypravováno ve všední den kolem sedmnácti spojů různých společností. Cesta trvá podle druhu spoje kolem 5 hodin a cena jízdenky se pohybuje mezi 130 – 160 HRK.

Záhřeb – Rijeka
Do Rijeky je vypravováno ve všední den kolem dvaceti pěti spojů různých společností, takže autobus tímto směrem vyjíždí opravdu velmi často. Cesta trvá podle druhu spoje kolem 3 hodin a cena jízdenky se pohybuje okolo 100 HRK.

Záhřeb – Rovinj
Do Rovinje je vypravováno ve všední den kolem osmi spojů různých společností. Cesta trvá podle druhu spoje kolem 5 hodin a cena jízdenky se pohybuje okolo 140 HRK.

Záhřeb – Split
Do Splitu je vypravováno ve všední den kolem třiceti spojů různých společností, takže autobusy vyjíždějí každou půl hodiny, maximálně hodinu. Cesta trvá podle druhu spoje kolem 7 hodin a cena jízdenky se pohybuje okolo 120 - 130 HRK.

Záhřeb – Šibenik
Vypravováno je ve všední den kolem šestnácti spojů různých společností. Cesta trvá podle druhu spoje kolem 5 - 6 hodin a cena jízdenky se pohybuje okolo 100 - 120 HRK.

U všech spojů musíte připočítat k ceně jízdenky ještě manipulační poplatek 2,30 HRK u vnitrostátních a 22 HRK u mezistátních linek a dalších 2,30 HRK rezervační poplatek.

Důležité! Při čtení jízdního řádu je třeba znát pojmy:
Vozi svaki dan. – Jede každý den.
Ne vozi nedjeljom ni praznikom. – Nejede v neděli a ve svátek.


VLAK
Hlavním železničním uzlem v Chorvatsku je Zagreb. Železnice v Chorvatsku spojuje všechna důležitá města kromě Dubrovníku. Ze Zagrebu vede železniční trať do Bosny přes Slavonski Brod, ze Zagrebu do Splitu přes Karlovac - Plitvická jezera – Hospic – Knin,
ze Zagrebu do Ljubljany s pokračováním do Alp. Z Ogulinu se železnicí dostaneme do Rijeky a do Puly na Istrii.
Železnice má výhodu v tom, že jízdenky jsou ve srovnání s autobusy levnější, ale časově bývá cesta náročnější. Zatímco např. do Rijeky se autobusem můžete dostat za 3 hodiny, cesta vlakem vám zabere i 5 hodin.
Stránky Chorvatských železnic vám nabízejí perfektní vyhledávač spojení a také si tu můžete přesně vypočítat cenu jízdenky podle zadaných parametrů.


PRONÁJEM AUT
Pronajmout auto si můžete všude na území Chorvatska. Na pobřeží je samozřejmě mnohem více půjčoven i v malých městech, kde je možné si vypůjčit auto na minimálně 24 hodin. Pokud se týče značek aut, vybere si skutečně každý. Pokud máte nějaké konkrétní požadavky, můžete si auto pro období v sezóně raději zamluvit dopředu, abyste měli jistotu.
Mezi nejrozšířenější autopůjčovny patří v Chorvatsku mezinárodní půjčovny Hertz a Avis a dále společnost Ina. Tyto velké společnosti mají nejvíce poboček, najdete je i na letištích a dalších důležitých místech. Výhodou je, že díky tomu si můžete auto vypůjčit a vrátit v jiné pobočce, což zvyšuje vaše pohodlí.

Podmínky a ceny za půjčení vozu se často výrazně liší, proto se vyplatí si nejprve zjistit např. na internetu podmínky u několika společností. V sezóně jsou samozřejmě ceny nejvyšší, mimo sezónu můžete získat výrazné slevy. Slevy však nabízejí některé půjčovny během celého roku, informujte se o výhodných nabídkách.

Autopůjčovny vyžadují minimální věk řidiče 21 let. Platný řidičský průkaz je samozřejmostí a od jeho vydání musí uplynout jeden rok. Podmínky pronájmu aut jsou podobné jako v České republice. Platí se buď platební kartou nebo v hotovosti - vždy předem.

Orientační ceny půjčovného (v HRK)
cena za den při půjčení na 1-2 dny, cena za den při půjčení na 3-5 dní, cena za týden
Renault Clio 110 79 418
Ford Focus 162 116 616
Renault Mégane 170 122 646
Ford Transit 211 151 802
V ceně je pojištění a DPH 22%.


PRONÁJEM JÍZDNÍCH KOL
Půjčit si jízdní kolo je samozřejmě příjemná varianta cestování po Chorvatsku, aniž byste jej museli složitě přepravovat z domova.. Cena za 1 hodinu se pohybuje kolem 3 EUR a na 1 den kolem 12 EUR. Půjčení kvalitního horského kola se pohybuje za půl dne přibližně kolem 15 EUR. Skútr vyjde na 1 den od 200 kun podle typu.


LETIŠTĚ
Národní letecká společnost, která zajišťuje letecké spojení do Chorvatska, je společnost Croatia Airlines. Také České aerolinie létají do této oblasti a čeští turisté mohou využít jejich služeb. Po celý rok, i mimo sezónu, jsou v provozu dvě až tři linky týdně na trase Praha - Záhřeb a zpět. Let trvá cca 1a ½ hod. V období mimo sezónu není žádné přímé letecké spojení s pobřežím, takže se musí používat vnitrostátní linky Croatia Airlines ze Záhřebu do některého z míst na pobřeží, kde se nachází letiště. Zpravidla od května začínají fungovat pravidelné sezónní linky z Prahy do Splitu a zpět. Let trvá necelé 2 hodiny a lety jsou vypravovány 4x týdně nebo i každý den. Ceny letenek záleží na termínu, délce pobytu atd. Je nutné si je v předstihu zarezervovat.
V sezóně létá do Chorvatska také řada charterových letů, které organizují jednotlivé cestovní kanceláře.

Záhřeb (Zagreb) – Croatia Airlines – odlety do níže uvedených měst.
Amsterdam, Berlín, Curych, Düsseldorf, Frankfurt, Istanbul, Londýn,
Lublaň, Madrid, Manchester, Miláno, Mostar, Mnichov, Paříž, Praha,
Řím, Sarajevo, Skopje, Tel Aviv, Vídeň


Moderní letiště a hlavní křižovatka leteckých cest se nachází v Záhřebu.
Dalšími městy na pobřeží, kam se dá cestovat letadly za Záhřebu vnitrostátními linkami, je Dubrovník, Pula, Zadar a Rijeka.
Hlavními letišti Chorvatska je letiště v Záhřebu, ve Splitu a v Dubrovníku. Funguje mezi nimi kvalitní pravidelné spojení, které můžete využít.
Letiště v Rijece se nachází 27 km od města v Omišalji na ostrově Krk, takže do Rijeky se z něj dostanete cca za 40 minut. Letiště v Pule se nachází pouhých 7 km od města, v Zadaru 15 km od města.


METRO
Metro byste v Chorvatsku hledali marně, neboť ani hlavní město Záhřeb tímto druhem městské hromadné dopravy nedisponuje. Spojení zde obstarávají autobusy a tramvaje.


TRAJEKTY, LODĚ
Poloha Chorvatska na pobřeží Jadranu jej přímo předurčuje k tomu, aby zde mohla být v co nejširší míře používána lodní doprava. Při cestě na ostrovy se využívá pravidelná trajektová doprava, kterou provozuje společnost Jadrolinija se sídlem v Rijece na Istrii. Všechny turisticky navštěvované ostrovy jsou spojeny s pevninou, mimo sezónu však mohou být některá spojení omezena.
Pravidelné linky spojují ostrovy Cres, Lošinj, Rab, Pag, Ugljan, Pašman, Dugi otok, Iž, Šolta, Brač, Hvar, Vis, Korčula, Lastovo, Mljet, poloostrov Pelješac s pevninou (Trpanj – Ploče).
Přístavy Rijeka – Rab – Zadar – Šibenik – Split spojuje hlavní trajektová linka.

Do Itálie se lze dopravit prostřednictvím mezinárodní námořní dopravy z Puly do Venezie /Benátky/, ze Zadaru do Ancony, ze Splitu do Ancony (v sezóně každý den), z Dubrovníku do Bari.
Do Řecka z Dubrovníku do přístavu Igoumenitsa.

Řadu aktuálních informací získáte na stránkách společnosti Jadrolinija, včetně přesných jízdních řádů. Pro větší přehlednost jsou linky rozděleny podle oblastí na rijeckou, zadarskou, splitskou, dubrovnickou a šibenickou.

Další společnosti zabývající se osobní lodní přepravou jsou:
SEM MARINA – lodní linky ve splitské oblasti, několik mezinárodních trajektových linek do Itálie, trajekty na Pelešjac a Mljetu
Mediteranska plovidba Korčula – organizuje trajektové spojení Drvenik - Korčula
Lošinjska plovidba – zajišťuje trajektovou dopravu na lince Zadar – Mali Lošinj – Koper.
Rapska plovidba Rab - provozuje trajektovou přepravu na lince Jablanac - Mišnjak na Rábu a linku z Rábu na Pag

Spojení s ostrovy
Trajekty zajišťují spojení s některými ostrovy, které jsou oblíbenými turistickými lokalitami. Krk, Cres, Lošinj, Korčula, Hvar, Mljet – tam všude a na mnoho dalších míst se dá dostat právě trajektem. Přesné jízdní řády získáte na internetových stránkách jednotlivých lodních společností.

Lodní lístky
Lodní lístky na trajekty si můžete zakoupit přímo v jednotlivých přístavech, ale musíte počítat s tím, že v sezóně se vám zvláště při přepravě na nejvíce navštěvované ostrovy může stát, že můžete delší dobu čekat. To se týká především sobot, kdy se střídají turnusy, a provoz je skutečně velký. Často se pak stává, že se musí čekat až několik hodin na volná místa na trajektu. Rezervace není možná.
Jiná je situace u mezinárodních trajektů a některých linek pobřežních rychlých trajektů, které je možné si zakoupit předem a vyhnout se tak problémům s čekáním. Lístky prodávají u nás i některé cestovní kanceláře.
Ceny jsou ovlivněny ročním obdobím, v sezóně jsou cca o 20 % vyšší. Děti ve věku 3 – 12 let mají nárok na 50% slevu, mladší 3 let cestují zadarmo.


Průvodce a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

chorvatsko

Odkazy
odkazy