Navigace - Chorvatsko
Dovolená Chorvatsko Recenze hotelů Chorvatsko
Novinky Chorvatsko Hotely a ubytování Chorvatsko
Víza Chorvatsko Fotogalerie Chorvatsko
Mapy a průvodce Chorvatsko Informace Chorvatsko


      --> Hospodářství

      -->Průmysl
      Zemědělství

Chorvatsko - Průmysl

Chorvatsko bylo jako součást Jugoslávie jednou z hospodářsky nejvíce rozvinutých republik. Bohužel válka, která propukla na Balkáně v r. 1991, značně poškodila chorvatské hospodářství. V současné době se daří Chorvatsku úspěšně překonávat problémy spojené s válečným konfliktem.

Základní ekonomické ukazatele
HDP (hrubý domácí produkt) - 19.850 mil. $
Růst HDP - 3,20 %
Podíl zemědělství na tvorbě HDP - 10,00 %
Podíl průmyslu na tvorbě HDP - 19,00 %
Podíl služeb na tvorbě HDP - 71,00 %
Příjmy státního rozpočtu - 6.000 mil. $
Nezaměstnanost - 22,00 %
Růst průmyslu - 1,70 %

Chorvatsko nemá příliš velké nerostné bohatství a tato situace se odráží i v průmyslových odvětvích, která se tu rozvíjejí. Na území Chorvatska se těží především bauxit, železná ruda, mangan a grafit. Těžba ropy a zemního plynu není příliš rozsáhlá. Hlavním zdrojem státních příjmů v oblasti průmyslu je z těchto důvodů průmysl zpracovatelský. Jedná se hlavně o chemický průmysl, hutnictví železa a hliníku, stavbu lodí, strojírenství, elektrotechniku, textilní a kožedělný průmysl a průmysl potravinářský.
Výrobu elektrické energie zajišťují především vodní elektrárny.

Průmysl se v Chorvatsku soustřeďuje do větších měst a pracuje v něm přibližně 20 % obyvatel.

Stavebnictví je odvětvím, které prožívá velký rozkvět především v důsledku poválečné obnovy země a také ve spojení se zvyšujícími se potřebami cestovního ruchu. Budují se nové dálnice až do nejjižnějších částí chorvatského pobřeží, staví se veřejné budovy a modernizují stávající turistická zařízení, aby vyhovovala zvyšujícím se nárokům návštěvníků země. Ve stavebnictví pracuje přes 7 % obyvatel.

Rybolov a zpracování ryb je odvětvím, které má v Chorvatsku rovněž tradici a jeho poloha na pobřeží Jaderského moře jej pro rozvoj tohoto odvětví přímo předurčuje. Na rozvoj rybolovu má pozitivní vliv také znovuoživení cestovního ruchu, kdy turisté sebou přinášejí i zvýšenou poptávku po čerstvých rybách a různých druzích tzv. plodů moře. Těmto požadavkům vychází vstříc i umělý chov některých druhů, zejména se daří pěstovat zde žádané slávky.

V oblasti služeb, které tvoří přes 71 % HDP, je rozhodujícím odvětvím cestovní ruch. Právě díky němu se Chorvatsku podařiloí vyrovnat s následky válečného konfliktu a rozpadu Jugoslávie. Cestovní ruch je odvětvím, které má v této oblasti díky vynikajícím kvalitám Jadranu tradici skutečně dlouholetou. I když válečný konflikt na Balkáně způsobil odliv turistů, přesto se díky neopakovatelné kráse jaderského pobřeží turisté do Chorvatska opět vrátili. A byli to především čeští turisté, kdo na Jadran nezanevřeli a navštěvovali jej i v těžkých dobách. V cestovním ruchu pracuje necelých 10 % obyvatel Chorvatska. V současné době se chorvatská vláda zaměřuje na přilákání většího počtu návštěvníků především budováním kvalitního dálničního spojení a modernizací stávajících ubytovacích kapacit.


Průvodce a mapy


Jadranské...
Jadranské pobřeží 2
374 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 2
299 Kč
Dalmátské...
Dalmátské ostrovy č.1 - Brač,Šolta,, Hvar, Vis, Biokovo, Korčula,Makarská + INFO
159 Kč
Istrie...
Istrie a Kvarnerský záliv - mapa s průvodcem
57 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko 1 - (Istrie, Záhřeb, Slavonie)
158 Kč
Záhřeb...
Záhřeb 1:15 000 - plán města
118 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko  1:500.000 - AK 7401
174 Kč
Chorvatsko...
Chorvatsko -Pobřeží Jadranu - Dalmácie
135 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

chorvatsko

Odkazy
odkazy